Większość z nas spędza w pozycji siedzącej znaczną część dnia. Zła pozycja negatywnie wpływa na nasz organizm, zwłaszcza układ kostno – stawowy, ale także pracę płuc, serca i naczyń krwionośnych. Nie lekceważ tego, postępuj wedle zasady lepiej zapobiegać niż leczyć. Sprawdź co robisz źle, aby uniknąć bólu i przeciążeń!
- Podwijasz nogi pod krzesło – gdy to robisz ściągasz swoją miednicę na brzeg krzesła. Miednica ustawiona w przodopochyleniu spłyca lordozę lędźwiową. Trudniej jest nam utrzymać pozycję pionową co przeciąża kręgosłup i wywołuje jego ból.
- Masz za daleko monitor – zbyt daleko wysunięty monitor powoduje, że musimy mocniej wytężać wzrok i przyciągać głowę bliżej ekranu. Dzieję się to poprzez wysunięcie brody do przodu, a w konsekwencji prowadzi do przeciążenia odcinka szyjnego kręgosłupa. Może to wywołać ból i sztywność karku a w konsekwencji dyskopatię.
- „Zjeżdżasz” – gdy nie masz prawidłowego podparcia pod plecami lub masz zbyt długie siedzisko na krześle może się to przyczyniać do „zjeżdżania” z niego. Biodra wysunięte na brzeg krzesła wyginają kręgosłup w literę „C” zniekształca to fizjologiczne krzywizny kręgosłupa powodując jego przeciążenie oraz ból oraz zmiany zwyrodnienieniowe.
- Monitor komputera masz za wysoko lub za nisko – wysokość ustawienia monitora generuje ustawienie głowy. Jeżeli musimy patrzeć zbyt nisko głowa cały czas jest zgięta, podobny mechanizm jest podczas dłuższego siedzenia z telefonem komórkowym. Gdy monitor jest zbyt wysoko zadzieramy głowę pogłębiając lordozę szyjną. Obydwie pozycje przeciążają kręgosłup szyjny. Może to powodować ból, mrowienie i drętwienie rąk, zawroty i bóle głowy.
- Opierasz nadgarstki na blacie – zbyt duże i ciągłe wyginanie nadgarstków powoduje ucisk na struktury znajdujące się w tak zwanym kanale nadgarstka: naczynia krwionośne oraz nerwy. Przy ciągłym przeciążaniu tych struktur zaburzony zostaje przepływ krwi oraz prawidłowe przewodnictwo nerwowe. Ból i drętwienie rąk nawet w nocy mogą być objawami tzw. „zespołu cieśni nadgarstka”.
- Siedzisz na jednej nodze – siedzenie na jednej nodze powoduje asymetryczne ustawienie miednicy oraz kręgosłupa. Może powodować lub pogłębiać już istniejące boczne skrzywienie kręgosłupa czyli skoliozę, a także dyskopatię i dolegliwości bólowe. Dodatkowo obciążasz struktury stawu kolanowego oraz zaburzasz przepływ krwii oraz limfy w uciśniętej kończynie.
- Masz wszystko w zasięgu ręki – i nawet do szafki z dokumentami ustawionej na drugim końcu pokoju jedziesz na krześle…Przez to bardzo rzadko wstajesz z krzesła, a im rzadziej tym gorzej. Długie siedzenie w jednej pozycji przeciąża cały kręgosłup, powoduje sztywność mięśni oraz spowalnia pracę serca i przepływ krwi.
- Zakładasz nogę na nogę – uciskasz wówczas dół podkolanowy, w którym znajdują się naczynia krwionośne i nerwy. Długotrwały ucisk może doprowadzić do powstania żylaków oraz drętwienia nóg, a także bolesnych skurczów łydek.
- Nie nosisz okularów – jeżeli posiadasz wadę wzroku i do pracy przed komputerem nie zakładasz okularów lub soczewek kontaktowych to źle widzisz monitor. Przez to wysuwasz mocniej brodę i głowę do przodu. To powoduje pochylenie do przodu górnej części tułowia i jest jedną z przyczyn garbienia się.
- Masz złe krzesło – źle dobrane krzesło i biurko wymusza na nas nieprawidłową pozycję. Krzesło powinno być regulowane, tak abyśmy mogli dostosować je odpowiednio do swojej sylwetki. Przeciążenia związane z długą nieprawidłową pozycją mogą mieć negatywne skutki i odbijać się na naszej postawie oraz prawidłowym funkcjonowaniu naszych narządów.