Każdy wie, że długie siedzenie jest złe. Myślicie, że długotrwałe siedzenie obciąża „tylko” kręgosłup? Co dokładnie dzieje się w naszym organizmie gdy spędzamy w pozycji siedzącej prawie 8 godzin dziennie? Czterech ekspertów przeanalizowało nas od stóp do głów. Oto wnioski:
Kłopoty od czubka głowy, aż po same stopy!
UŚPIONY UMYSŁ
Praca mięśni pompuje świeżą krew, a wraz z nią tlen do mózgu. Wspomaga to uwalnianie wszystkich związków chemicznych wspomagających pracę mózgu i odpowiadających m.in. za nastrój. Podczas długotrwałego siedzenia transport krwi i tlenu spowalnia, co powoduje wolniejszą pracę mózgu. W konsekwencji brak koncentracji, senność, a także rozdrażnienie i kiepski nastrój.
PRZECIĄŻENIA KARKU I BARKÓW (WDOWI GARB)
Pozycja siedząca, zwłaszcza przy biurku przed komputerem wymusza nienaturalne ustawienie szyi i głowy. Złe ustawienie laptopa, brak dodatkowego monitora, a nawet problemy ze wzrokiem powodują wysuwanie głowy w stronę ekranu i klawiatury. Pochylanie głowy do przodu, pociąga za sobą barki, przez co nadwyrężone są nie tylko mięśnie karku, ale także ramion i pleców. Złe ustawienie odcinka szyjnego kręgosłupa, prowadzi w konsekwencji do wzmożonego napięcia mięśni oraz zmian strukturalnych w układzie kostno-stawowym. Boli nas kark, szyja jest sztywna, a z czasem może pojawić się tzw. „wdowi garb”.
BÓL KRĘGOSŁUPA I DYSKOPATIABól odcinka lędźwiowego kręgosłupa i dyskopatia.
Nasz kręgosłup w trakcie ruchu jest elastyczny. Miękkie krążki międzykręgowe naprzemiennie rozszerzają się i kurczą, dzięki czemu dostają wodę i składniki odżywcze. Niestety gdy pozbawiamy kręgosłup ruchu i siedzimy przez długi czas, dyski są obciążane nierównomiernie. Twardnieje kolagen, który ogranicza ruchomość kręgosłupa i zmniejsza jego elastyczność. Długotrwałe siedzenie obciąża nasz kręgosłup nawet do 270 kg! Takie przeciążenia kręgosłupa mogą wywołać dyskopatię, czyli zniszczenie krążka międzykręgowego, który uciskając na nerwy powoduje ból, mrowienie, drętwienie.
CHOROBY SERCA I PŁUC
Długotrwałe siedzenie związane jest z wysokim ciśnieniem krwi i podwyższonym poziomem cholesterolu. Podczas długiego siedzenia krew płynie wolniej, mięśnie spalają mniej tkanki tłuszczowej, w związku z tym kwasy tłuszczowe mogą łatwiej „zapchać” serce. Zgrabiona pozycja powoduje również ucisk klatki piersiowej oraz zmniejszoną jej ruchomość. Słabiej rozprężają się nasze płuca, ciężej nabrać powietrze, oddech robi się spłycony, a z każdym niepełnym wdechem dostarczamy mniej tlenu do organizmu.
CHOROBY TRZUSTKI
Trzustka wytwarza insulinę, hormon, który przenosi glukozę do komórek w celu wytworzenia energii. Ale w osłabionych mięśniach, komórki nie reagują tak łatwo na insulinę, więc trzustka wytwarza coraz więcej tego hormonu, co może doprowadzić do cukrzycy i innych chorób. Podczas badań przeprowadzonych w 2011 roku stwierdzono, że do spadku odpowiedzi na insulinę dochodzi już po zaledwie jednym dniu długiego siedzenia.
CHOROBY JELIT, W TYM RAK OKRĘŻNICY
Badania wykazują, że siedzący tryb życia wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia: raka okrężnicy, raka sutka oraz raka trzonu macicy. Powody nie są do końca jasne. Jedna z teorii wskazuje na nadmiar insuliny, który pobudzam komórki do wzrostu. Inna teoria przemawia za tym, że regularny ruch zwiększa ilość naturalnych przeciwutleniaczy, które zabijają wolne rodniki, mogących wywoływać raka. Co więcej długotrwałe siedzenie, zwłaszcza z zgrabionej pozycji, w której uciskamy jamę brzuszną powoduje gorszą perystaltykę jelit, zaparcia, hemoroidy.
OSŁABIENIE MIEŚNI
Kiedy stoisz, ruszasz się, a nawet kiedy siedzisz prosto, napinasz mięśnie brzucha, które powodują że jesteś w pozycji pionowej. Jednak kiedy siedzisz w niedbały sposób, mięśnie te są nieużywane. Część mięśni jest osłabiona, inne z kolei są mocniej napięte. Ta nierównowaga w napięciach mięśni może powodować złe ustawienie kręgosłupa oraz miednicy, a w konsekwencji przeciążenia i ból.
PRZYKURCZE BIODER I KOLAN
Zastanawialiście się dlaczego dotknięcie dłońmi do podłogi przy prostych kolanach u większości osób jest niemożliwe? Ciągła pozycja siedząc powoduje skrócenie mięśni zginających biodra i kolana. Mięśnie stają się krótkie i napięte, zmniejszają zakres ruchu w stawach kończyn dolnych. Dlatego często gdy próbujemy wstać po dłuższym siedzeniu w bezruchu jesteśmy sztywni i ciężko jest się nam wyprostować.
ŻYLAKI I OPUCHNIĘTE NOGI
Siedzenie przez dłuższy okres czasu spowalnia krążenie krwi. Przepływ krwi jest zaburzony zwłaszcza gdy zakładasz nogę na nogę lub podwijasz nogi pod krzesło. Ucisk dołów podkolanowych oraz brak działania tzw. „pompy mięśniowej” (która uaktywnia się podczas pracy łydek) może powodować obrzęki stóp i podudzi, żylaki a nawet zakrzepicę żył głębokich.
Mgr fizjoterapii, Marta Pera.
Tekst powstał na podstawie artykułu Bonnie Berkowitz i Patterson Clark z The Washington Post.https://www.washingtonpost.com/apps/g/page/national/the-health-hazards-of-sitting/750/?hpid=hp_no-name_graphic-story-a%3Ahomepage%2Fstory
Eksperci i naukowcy, którzy stworzyli ten raport:
James A. Levine, – wynalazca biurka na bieżni i dyrektor Obesity Solutions w Mayo Clinic i Arizona State University.Charles E. Matthews, badacz National Cancer InstituteJay Dicharry, dyrektor Laboratorium Biomechaniki REP w Bend Ore., Autor “Anatomii dla biegaczy”.Tal Amasay, biomechanik z Uniwersytetu Barry.