Siedząc starzejesz się szybciej, sprawdź dlaczego!

Kawa, papierosy, alkohol, stres to oczywiste czynniki, które nas postarzają, ale czy siedzenie może wpływać tak samo negatywnie? To co wydaje się absurdem, okazuję się prawdą. Dowiedli tego amerykańscy naukowcy.

20

Siedzący tryb życia niekorzystnie wpływa na nasze ciało. Zbyt długie siedzenie związane jest nieraz z nadwagą, cukrzycą, problemami serca, a nawet przedwczesną śmiercią. Nie trudno jest zrozumieć dlaczego: zbyt mała aktywność fizyczna w ciągu dnia może się przyczynić do przybierania na wadze, to z kolei powoduje zwiększone ryzyko zawałów serca, udarów mózgu, podwyższonego ciśnienia i nieprawidłowego poziomu glukozy we krwi.

To niestety nie wszystko. Według najnowszego raportu opublikowanego w American Journal of Epidemiology długie siedzenie ma szkodliwy wpływ na komórki na poziomie biologicznym. Naukowcy pod przewodnictwem Aladdin Shadyab, doktora medycyny rodzinnej i zdrowia publicznego na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, dowiedli, że siedzący tryb życia i jego wpływ można prześledzić na chromosomach.

Naukowcy zebrali próbki krwi od niemal 1500 starszych kobiet włączonych w program Women’s Health Initiative, długoterminowym badaniu chorób przewlekłych u kobiet po menopauzie. Badanie koncentruje się na telomerach, czyli końcowych fragmentach chromosomu.  Już wcześniejsze  badania wykazały, że  podczas każdego podziału komórki telomer skraca się. Proces ten jest „licznikiem podziałów”. Dzięki temu obszar ten może być markerem informującym o tym, jak „stara” jest  komórka, a co za tym idzie osoba, do której dana komórka należy.

cezypkdceqc-cristian-newman

Naukowcy porównali długość telomerów u przebadanych kobiet, aby sprawdzić, czy aktywność fizyczna wpływa na starzenie się. Shadyab skupił się na kobietach, które nie wykonują zalecane 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie. Analizując ich przypadki zaczął obserwować kilka ciekawych trendów. Kobiety, które nie wykonywały 30 minutowych ćwiczeń w ciągu dnia i spędzały więcej czasu w pozycji siedzącej (około 10 godzin lub więcej) miały krótsze telomery niż te, które spędzały mniej czasu siedząc. Naukowcy szacują, że długość skrócenia telomeru wskazywała na starzenie się komórek o około osiem lat. Kobiety, które nie ćwiczyły i więcej siedziały miały średnio około osiem lat starsze komórki, niż te, które również były nieaktywne, ale spędzały mniej czasu siedząc!

U kobiet, które są aktywne i wykonują zalecaną ilość codziennych ćwiczeń nie wykazano związku pomiędzy czasem spędzonym w pozycji siedzącej, a ich długością telomerów. Sugeruje to, że aktywność fizyczna może przeciwdziałać skracaniu się telomerów, a co za tym idzie przeciwdziała starzeniu się.

Nie jest jeszcze jasne, jak długi wysiłek fizyczny jest potrzebny do niwelowania skutków starzenia się komórki jednak badania pokazują, że ćwiczenia mogą być jednym ze sposobów walki z tym procesem.

Podsumowując, jeżeli masz siedzącą pracę, lub w tej pozycji spędzasz większość dnia, koniecznie zmobilizuj się do aktywności fizycznej. Rób to co lubisz: spaceruj,  pływaj, jeździj na rowerze, ruszaj się.

Bądź zdrowszy, wyglądaj młodziej i żyj dłużej!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tekst powstał na podstawie artykułu Alice Park “Sitting Too Much Ages You By 8 Years” Time, 18.01.2017

Share This: